Zoek je iets op deze site? >
Graven, hertogen en de gewesten
Graven en hertogen
Lang geleden bestond het gebied dat we nu Nederland en België noemen uit zeventien graafschappen en hertogdommen. Het was niet één land. Aan het hoofd van zo’n graafschap of hertogdom stond een graaf of hertog. De hertogdommen en graafschappen werden ook wel gewesten genoemd.
Gewesten
Ieder gewest had een eigen statenvergadering waar een aantal mensen uit de bevolking bijeen kwamen als de graaf of hertog geld nodig had. Hij moest de staten dan om belasting vragen. In de staten zaten geen boeren of arme mensen. Het waren de vertegenwoordigers van de adel, de rijke burgers uit de steden en de geestelijkheid.
Landsheren
Een ander woord voor graaf of hertog is landsheer. In ruil voor het geld dat een gewest zijn landsheer gaf, beloofde hij met zijn leger het gewest te beschermen. De landsheer riep af en toe de Statenvergaderingen van alle gewesten bij elkaar als hij ze allemaal tegelijk om belasting wilde vragen. Dat werd de Staten-Generaal genoemd. De eerste vergadering was in 1464.
Maar in de zestiende eeuw gingen de Staten-Generaal zich ook bemoeien met de manier waarop de gewesten bestuurd moesten worden. Ze kwamen ook bij elkaar zonder dat de landsheer hun had gevraagd om geld.